2019-20 Girls Golf State Tournament

Sectionals

Entry List Deadline: Wednesday, Sept. 11, 2019, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: Sept. 20, 21, 23, 2019.
Admission: Free.
Advancement to Regionals: Top three teams who post a team score; Ties for top three teams must be resolved in order to advance. Top three low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 3rd place must be played off in order to advance.

1. Lake Central (11) | Palmira Golf & Country Club | Fri, 8 am CT | Results 
Andrean, Calumet, Crown Point, Griffith, Hammond Bishop Noll, Highland, Hobart, Lake Central, Munster, River Forest, Whiting.

2. Valparaiso (7) | Valparaiso Country Club | Fri, 9 am CT | Results 
Boone Grove, Chesterton, Hanover Central, LaCrosse, Merrillville, Portage, Valparaiso.

3. LaPorte (9) | Beechwood Golf Course | Fri, 8 am CT | Results 
Culver Academies, Glenn, Knox, LaPorte, Marquette Catholic, Michigan City, New Prairie, Oregon Davis, South Central (Union Mills).

4. Twin Lakes (10) | Tippecanoe Country Club | Mon, 9 am ET | Results 
Kankakee Valley, Lowell, North Judson-San Pierre, North Newton, Pioneer, Rensselaer Central, South Newton, Tri-County, Twin Lakes, Winamac Community.

5. Lafayette Jefferson (10) | Coyote Crossing Golf Course | Mon, 11 am ET | Results 
Benton Central, Clinton Central, Clinton Prairie, Delphi Community, Frankfort, Harrison (West Lafayette), Lafayette Jefferson, McCutcheon, Rossville, West Lafayette.

6. Western (11) | Chippendale Golf Course | Fri, 10 am ET | Results 
Eastern (Greentown), Kokomo, Lewis Cass, Logansport, Maconaquah, North Miami, Northwestern, Peru, Taylor, Tipton, Western.

7. Penn (11) | Knollwood Country Club | Fri, 9 am ET | Results 
Elkhart Central, Elkhart Memorial, LaVille, Mishawaka, Mishawaka Marian, Penn, South Bend Adams, South Bend Clay, South Bend Riley, South Bend Saint Joseph, South Bend Washington.

8. East Noble (13) | Cobblestone Golf Club | Sat, 9:30 am ET | Results 
Carroll (Fort Wayne), Churubusco, Columbia City, Concord, East Noble, Fairfield, Goshen, Jimtown, Lakeland, Northridge, Prairie Heights, West Noble, Westview.

9. Angola (12) | Zollner Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Angola, DeKalb, Fort Wayne Blackhawk Christian, Fort Wayne Concordia Lutheran, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne Snider, Fremont, Garrett, Leo, Woodlan.

10. Warsaw Community (9) | Stonehenge Golf & Country Club | Sat, 9 am ET | Results 
Bremen, Northwood, Plymouth, Rochester Community, Tippecanoe Valley, Triton, Warsaw Community, Wawasee, Whitko.

11. Norwell (13) | Timberridge Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Adams Central, Bellmont, Bluffton, Fort Wayne Bishop Luers, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne South side, Fort Wayne Wayne, Heritage, Homestead, New Haven, Norwell, South Adams, Southern Wells.

12. Eastbrook (9) | Arbor Trace Golf Club | Sat, 9 am ET | Results 
Eastbrook, Huntington North, Madison-Grant, Manchester, Marion, Mississinewa, Northfield, Oak Hill, Wabash.

13. Noblesville (10) | Harbour Trees Golf Club | Mon, 8:30 am ET | Results 
Alexandria Monroe, Anderson, Elwood Community, Fishers, Frankton, Hamilton Heights, Hamilton Southeastern, Lapel, Noblesville, Shenandoah.

14. Muncie Central (11) | Crestview Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Blue River Valley, Daleville, Delta, Jay County, Monroe Central, Muncie Central, Randolph Southern, Wapahani, Wes-Del, Winchester Community, Yorktown.

15. Indianapolis Cathedral (9) | Maple Creek Golf Course | Fri, 8 am ET | Results 
Heritage Christian, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, North Central (Indianapolis), Park Tudor, Warren Central.

16. New Palestine (12) | The Links Golf Club | Mon, 9 am ET | Results 
Eastern Hancock, Greenfield-Central, Greenwood Community, Greenwood Christian Academy, Knightstown, Morristown, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Pendleton Heights, Shelbyville, Triton Central, Southwestern (Shelbyville).

17. Richmond (9) | Richmond Elks GC | Sat, 9 am ET | Results 
Cambridge City Lincoln, Centerville, Connersville, Franklin County, Hagerstown, New Castle, Northeastern, Richmond, Union County.

18. Greensburg (10) | Greensburg Country Club | Sat, 9:30 am ET | Results 
Batesville, Columbus East, Columbus North, East Central, Greensburg, Jac-Cen-Del, Milan, North Decatur, Oldenburg Academy, Rushville Consolidated.

19. Ben Davis (10) | South Grove Golf Course | Fri, 12 pm ET | Results 
Ben Davis, Brebeuf Jesuit Preparatory, Carmel, Covenant Christian, Guerin Catholic, Indianapolis Cardinal Ritter, Pike, Speedway, Westfield, University.

20. Attica (10) | Harrison Hills Golf Club | Sat, 9 am ET | Results  
Attica, Covington, Crawfordsville, Fountain Central, Lebanon, North Montgomery, North Putnam, Seeger, Southmont, Western Boone.

21. Brownsburg (10) | West Chase Golf Club | Fri, 9 am ET | Results 
Avon, Brownsburg, Cascade, Danville Community, Decatur Central, Monrovia, Mooresville, Plainfield, Tri-West Hendricks, Zionsville.

22. Whiteland (9) | The Legends Golf Club | Mon, 9 am ET | Results 
Beech Grove, Center Grove, Franklin Central, Franklin Community, Indianapolis Shortridge, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Whiteland Community.

23. Northview (10) | Forest Park Golf Course | Sat, 9 am ET | Results 
Clay City, Cloverdale, Greencastle, Northview, Parke Heritage, South Putnam, Terre Haute South, South Vermillion, Terre Haute North, West Vigo.

24. Madison Consolidated (9) | Sunrise Golf Course | Sat, 11:30 am ET | Results 
Henryville, Jennings County, Lawrenceburg, Madison Consolidated, Scottsburg, Shawe Memorial, South Dearborn, Southwestern (Hanover), Switzerland County.

25. Corydon Central (11) | Old Capital Golf Course | Sat, 1:30 pm ET | Results 
Borden, Clarksville, Corydon Central, Floyd Central, Jeffersonville, New Albany, New Washington, North Harrison, Providence, Silver Creek, South Central (Elizabeth).

26. Jasper (10) | Buffalo Trace Golf Course | Sat, 10 am ET | Results 
Boonville, Crawford County, Forest Park, Gibson Southern, Heritage Hills, Jasper, South Spencer, Southridge, Tecumseh, Tell City.

27. Evansville Reitz Memorial (11) | Fendrich Golf Course | Sat, 8 am CT | Results 
Castle, Evansville Bosse, Evansville Central, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei, Evansville Reitz Memorial, Evansville North, Evansville F.J. Reitz, Mount Vernon, North Posey, Signature.

28. Vincennes Lincoln (11) | Country Club Old Vincennes | Sat, 9 am ET | Results 
Barr-Reeve, Linton-Stockton, North Daviess, North Knox, Pike Central, Princeton Community, South Knox, Sullivan, Vincennes Lincoln, Vincennes Rivet, Washington.

29. Bedford North Lawrence (6) | Otis Park Golf Course | Sat, 10 am ET | Results 
Bedford North Lawrence, Brownstown Central, Paoli, Salem, Seymour, Springs Valley.

30. Bloomington North (8) | Cascades GC | Mon, 9 am ET | Results 
Bloomington North, Bloomington South, Brown County, Edgewood, Edinburgh, Indian Creek, Martinsville, Owen Valley.

 

Regionals

Date: Saturday, Sept. 28, 2019.
Admission: Free.
Advancement to State Finals: Top three teams; Ties for top three teams must be resolved in order to advance. Top five low individuals excluding those individuals who advance with a team. Ties for 5th place must be played off in order to advance.

1. Lafayette Jefferson | Battle Ground Golf Club | Sat, 11 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Lafayette Jefferson, Lake Central, LaPorte, Twin Lakes, Valparaiso, Western.

2. East Noble | Noble Hawk Golf Links | PPD to Mon, 8:30 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Angola, East Noble, Eastbrook, Norwell, Penn, Warsaw Community.

3. Lapel | Edgewood Golf Club | Sat, 9 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Greensburg, Indianapolis Cathedral, Muncie Central, New Palestine, Noblesville, Richmond.

4. Roncalli | Smock Golf Club | Sat, 8:30 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Attica, Ben Davis, Brownsburg, Madison Consolidated, Northview, Whiteland Community.

5. Washington | Country Oaks Golf Club | Sat, 8:30 am ET | Results 
Feeder Sectionals: Bedford North Lawrence, Bloomington North, Corydon Central, Evansville Memorial, Jasper, Vincennes Lincoln.

 

State Finals

Prairie View Golf Club, 7000 Longest Drive, Carmel, IN 46033 | Website

Day 1: Friday, Oct. 4, 2019, 8:30 am ET / 7:30 am CT.
Day 2: Saturday, Oct. 5, 2019, 8:30 am ET / 7:30 am CT.

Admission: $12 per person (ticket good for both days). | Order Tickets  

Advancement: All teams and individuals will play 36 holes.

Official Ball: The Wilson FG Tour golf ball, the official ball of the IHSAA state tournament, will be provided. Wilson Ad

Parking: Spectators will use the off-site parking lot southwest of the roundabout at the intersection of Main Street and River Road and be shuttled to and from the golf course. Map

No Personal Coolers: Personal coolers are not allowed on the course.

Riding Carts: A limited number of riding carts will be available at cost on a "first-come, first-served" basis. Golf carts are limited to the cart path only. Please check the clubhouse counter for details. Courtesy carts also will be circling the course transporting spectators.

Webstream: IHSAAtv.org will have live video coverage (no commentators) of Hole 18 starting at 12 pm ET/11 am CT on Saturday only.

Final Results | RecapRound 1 Tee Times & Pairings | Round 2 Tee Times & Pairings | Preview | Official Program