2019-20 Boys Soccer State Tournament

Tournament Pairings Show

26th Annual IHSAA Boys & Girls Soccer State Tournament Pairings Show
Sunday, Sept. 29, 2019, 8 pm ET / 7 pm CT, streamed exclusively on IHSAAtv.org. Hosted by Greg Rakestraw.

Complete pairings will be posted to IHSAA.org following the webcast.

Pairings News Release 

Sectionals

Entry List Deadline: Tuesday, Sept. 24, 2019, 4 pm ET / 3 pm CT.

Dates: Oct. 7, 9, 11, 12, 2019.
Admission: $6 per session or $10 all sessions.
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad 

Class 3A Brackets | Class 2A Brackets | Class A Brackets 

Approved Broadcasts 

Class 3A
1. Munster (7): East Chicago Central, Hammond Bishop Noll, Hammond Morton, Highland, Lake Central, Lowell, Munster
2. Valparaiso (7): Chesterton, Crown Point, Hobart, Kankakee Valley, Merrillville, Portage, Valparaiso
3. South Bend Adams (6): LaPorte, Michigan City, Mishawaka, Plymouth, South Bend Adams, South Bend Riley
4. Northridge (7): Concord, Elkhart Central, Elkhart Memorial, Goshen, Northridge, Penn, Warsaw Community
5. Marion (6): Harrison (West Lafayette), Kokomo, Lafayette Jefferson, Logansport, Marion, McCutcheon
6. DeKalb (6): Carroll (Fort Wayne), DeKalb, East Noble, Fort Wayne Northrop, Fort Wayne North Side, Fort Wayne Snider
7. New Haven (6): Columbia City, Fort Wayne South Side, Fort Wayne Wayne, Homestead, Huntington North, New Haven
8. Noblesville (6): Anderson, Fishers, Hamilton Southeastern, Muncie Central, Noblesville, Pendleton Heights
9. Mooresville (6): Avon, Ben Davis, Brownsburg, Decatur Central, Mooresville, Plainfield
10. Pike (6): Carmel, Indianapolis Shortridge, North Central (Indianapolis), Pike, Westfield, Zionsville
11. Warren Central (7): Franklin Central, Indianapolis Arsenal Technical, Indianapolis Cathedral, Indianapolis Crispus Attucks, Lawrence Central, Lawrence North, Warren Central
12. East Central (7): Connersville, East Central, Greenfield-Central, Mt. Vernon (Fortville), New Palestine, Richmond, Shelbyville
13. Franklin Community (7): Center Grove, Franklin Community, Greenwood Community, Perry Meridian, Roncalli, Southport, Whiteland Community
14. Bloomington South (7): Bedford North Lawrence, Bloomington North, Bloomington South, Martinsville, Northview, Terre Haute North Vigo, Terre Haute South Vigo
15. Floyd Central (7): Columbus East, Columbus North, Floyd Central, Jeffersonville, Jennings County, New Albany, Seymour
16. Evansville Harrison (6): Castle, Evansville Central, Evansville F.J. Reitz, Evansville Harrison, Evansville North, Jasper

Class 2A
17. Griffith (6): Griffith, Hammond, Hammond Clark, Hammond Gavit, River Forest, Wheeler
18. West Lafayette (6): Benton Central, Boone Grove, Hanover Central, Rensselear Central, Twin Lakes, West Lafayette
19. Mishawaka Marian (7): Bremen, Glenn, Jimtown, Mishawaka Marian, South Bend St. Joseph, South Bend Washington, South Bend Clay
20. NorthWood (6): Angola, Garrett, Lakeland, NorthWood, Wawasee, West Noble
21. Oak Hill (8): Eastern (Greentown), Maconaquah, Mississinewa, Northwestern, Oak Hill, Peru, Tipton, Western
22. Culver Academies (6): Culver Academies, Fort Wayne Canterbury, Fort Wayne Concordia Lutheran, Manchester, Rochester Community, Tippecanoe Valley
23. Heritage (7): Bellmont, Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Bishop Luers, Heritage, Leo, Norwell, Woodlan
24. Yorktown (7): Blackford, Delta, Eastbrook, Jay County, Muncie Burris, New Castle, Yorktown
25. Danville Community (7): Crawfordsville, Danville Community, Frankfort, Greencastle, North Montgomery, Southmont, Tri-West Hendricks
26. Brebeuf (7): Brebeuf, Covenant Christian (Indpls.), Guerin Catholic, Hamilton Heights, Indianapolis Cardinal Ritter, Lebanon, Western Boone
27. Indianapolis Bishop Chatard (6): Beech Grove, Herron, Indianapolis Emmerich Manual, Indianapolis Bishop Chatard, Indianapolis George Washington, Speedway
28. Rushville Consolidated (6): Batesville, Franklin County, Greensburg, Lawrenceburg, Rushville Consolidated, South Dearborn
29. Edgewood (7): Brown County, Edgewood, Monrovia, Owen Valley, South Vermillion, Sullivan, West Vigo
30. Washington (6): Gibson Southern, Pike Central, Princeton Community, Southridge, Vincennes Lincoln, Washington
31. Madison Consolidated (7): Charlestown, Corydon Central, Madison Consolidated, North Harrison, Salem, Scottsburg, Silver Creek
32. Evansville Reitz Memorial (6): Boonville, Evansville Bosse, Evansville Mater Dei, Evansville Reitz Memorial, Heritage Hills, Mt. Vernon

Class A
33. Andrean (5): Andrean, Covenant Christian (DeMotte), Hebron, Hammond Acad. of Sci & Tech, Kouts
34. LaVille (6): LaVille, Marquette Catholic, Morgan Township, Oregon-Davis, Washington Township, Westville
35. Bethany Christian (6): Bethany Christian, Central Noble, Eastside, Elkhart Christian Academy, Prairie Heights, Westview
36. Argos (5): Argos, Caston, Culver Community, North Miami, Winamac Community
37. Fort Wayne Blackhawk Christian (4): Fort Wayne Blackhawk Christian, Lakeland Christian Academy, Lakewood Park Christian, Wabash
38. Rossville (6): Carroll (Flora), Delphi Community, Faith Christian, Lafayette Central Catholic, North White, Rossville
39. Sheridan (5): Anderson Preparatory Academy, Liberty Christian, Sheridan, Taylor, Tri-Central
40. Park Tudor (5): Heritage Christian, Indianapolis Scecina Memorial, International, Park Tudor, University
41. Cascade (6): Bethesda Christian, Cascade, Covington, Indiana Math & Science Academy, North Putnam, Traders Point Academy
42. Knightstown (5): Centerville, Knightstown, Seton Catholic, Union County, Wapahani
43. Indianapolis Lutheran (6): Central Christian Academy, Christel House Academy, Indianapolis Lutheran, Irvington Preparatory Academy, Providence Cristo Rey, Tindley
44. Southwestern (Shelbyville) (5): Greenwood Christian Academy, Hauser, Morristown, Oldenburg Academy, Southwestern (Shelbyville)
45. Jac-Cen-Del (7): Jac-Cen-Del, Milan, Rising Sun, Shawe Memorial, South Ripley, Southwestern (Hanover), Switzerland County
46. Trinity Lutheran (7): Austin, Christian Academy of Indiana, Henryville, Lanesville, Providence, Rock Creek Academy, Trinity Lutheran
47. South Knox (7): Bloomfield, Mitchell, North Knox, South Knox, Vincennes Rivet, Washington Catholic, White River Valley
48. South Spencer (7): Forest Park, North Posey, Northeast Dubois, Shoals, South Spencer, Tell City, Wood Memorial

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

Regionals

Dates: Saturday, Oct. 19, 2019.
Admission: $8 per session or $10 both sessions.
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad 

Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts 

Class 3A
1. Penn
Feeder Sectionals: Munster, Northridge, South Bend Adams, Valparaiso
2. Kokomo
Feeder Sectionals: East Noble, Marion, New Haven, Noblesville
3. Carmel
Feeder Sectionals: East Central, Mooresville, Pike, Warren Central
4. Seymour
Feeder Sectionals: Bloomington South, Evansville Harrison, Floyd Central, Franklin Community

Class 2A
5. Mishawaka Marian
Feeder Sectionals: Griffith, Mishawaka Marian, Northwood, West Lafayette
6. Oak Hill
Feeder Sectionals: Culver Academies, Heritage, Oak Hill, Yorktown
7. Greensburg
Feeder Sectionals: Brebeuf, Danville Community, Indianapolis Bishop Chatard, Rushville Consolidated
8. Heritage Hills
Feeder Sectionals: Edgewood, Evansville Reitz Memorial, Madison Consolidated, Washington

Class A
9. Argos
Feeder Sectionals: Andrean, Argos, Bethany Christian, LaVille
10. Marion
Feeder Sectionals: Fort Wayne Blackhawk Christian, Park Tudor, Rossville, Sheridan
11. Knightstown
Feeder Sectionals: Cascade, Indianapolis Lutheran, Knightstown, Southwestern (Shelbyville)
12. Providence
Feeder Sectionals: Jac-Cen-Del, South Knox, South Spencer, Trinity Lutheran

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

Semi-States

Date:  Saturday, Oct. 26, 2019.
Admission: $10 per person.
Note: Teams will be assigned to semi-state sites on Sunday, October 20, 2019. Three matches will be played at each site.
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be provided to all host sites. | Wilson ad

Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts 

North
1. Kokomo

Class A Girls | Lafayette Central Catholic vs. Boone Grove | 1 pm ET / 12 pm CT
Class 3A Girls | Noblesville vs. Penn | 3 pm ET / 2 pm CT
Class 3A Boys | Noblesville vs. Lake Central | 5 pm ET / 4 pm CT

2. South Bend St. Joseph
Class A Boys | Lakewood Park Christian vs. Argos | 11 am ET / 10 am CT
Class 2A Girls | Fort Wayne Bishop Dwenger vs. Mishawaka Marian | 1 pm ET / 12 pm CT
Class 2A Boys | Leo vs. South Bend St. Joseph | 3 pm ET / 2 pm CT

South
3. Evansville North

Class 2A Girls | Evansville Mater Dei vs. South Dearborn | 2 pm ET / 1 pm CT
Class 2A Boys | Evansville Memorial vs. Guerin Catholic | 4 pm ET / 3 pm CT
Class 3A Girls | Castle vs. Carmel | 6 pm ET / 5 pm CT

4. Seymour
Class A Girls | Evansville Day vs. Park Tudor | 1 pm ET / 12 pm CT
Class A Boys | Jac-Cen-Del vs. Indianapolis Lutheran | 3 pm ET / 2 pm CT
Class 3A Boys | Columbus East vs. Zionsville | 5 pm ET / 4 pm CT

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted.
It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.

State Finals

Dates: Nov. 1-2, 2019.
Site: Fishers High School, 13000 Promise Road, Fishers, IN 46038. | Map 
Admission: $12 per person. Children age 2 or younger free of charge. | Order Tickets  
Webstream: IHSAAtv.org 
Official Soccer Ball: The Wilson Forte II FYbrid, the official soccer ball of the IHSAA state tournament, will be used. | Wilson ad
Note: Game assignments will be announced on Sunday, Oct. 27, 2019.

Class 3A Bracket | Class 2A Bracket | Class A Bracket 

Approved Broadcasts 

Friday, Nov. 1
Match 1 | 6 pm ET / 5 CT
Match 2 | 8 pm ET / 7 CT

Saturday, Nov. 2
Match 1 | 11 am ET / 10 CT
Match 2 | 1:30 pm ET / 12:30 CT
Match 3 | 4 pm ET / 3 CT
Match 4 | 6:30 pm ET / 5:30 CT

Restrictions
A.  Balloons, banners and/or posters, etc. are not permitted.
B.  No battery-powered or electronic noise-makers, sirens or whistles are allowed.
C.  Cheerleaders are not permitted on the playing field.
D.  The use of bands at IHSAA tourneys is not permitted.
E.  Throwing of articles, including toilet tissue is not allowed.
F.  No live animal mascots are permitted.
G. Solicitations, donations, contributions and aggressive vending of school spirit items are not permitted. It shall be the responsibility of each high school principal to see that the above restrictions are enforced.