Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/8/2020 03:54 PM
       Fort Wayne South Side High School - Girls - 2/6/2020 to 2/8/2020        
                       Fort Wayne South Side High School                       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carroll (Fort Wayne)                              1:48.20    1:42.72   40  
     1) Mya DeWitt SO                   2) Mallory Jackson SR             
     3) Teagen Moon JR                  4) Natalie Marshall FR            
  2 Homestead                                         1:50.20    1:42.98   34  
     1) Morgan Brown SO                 2) Cora Walrond JR                
     3) Audrey Crowel JR                4) Kyra Tonsil SO                 
  3 Fort Wayne Concordia Lutheran                     1:59.45    1:56.96   32  
     1) Savannah Swaidner JR            2) Lauren Doerffler SR            
     3) Kiara Arthur SR                 4) Katherine McKay SO             
  4 Fort Wayne Wayne                                  2:04.24    2:03.57   30  
     1) Devyn Wenger SR                 2) Zoe McGee JR                   
     3) Aubree Armsttrong FR            4) Sophia Huff SO                 
  5 Fort Wayne Snider                                 2:09.82    2:06.29   28  
     1) Emma Fiess SO                   2) Madison Cocks SO               
     3) Cali Prochaska JR               4) Alexandra Galassini JR         
  6 Fort Wayne Bishop Dwenger                         2:08.89    2:09.68   26  
     1) Kennedy Court SO                2) Meghan Walden SR               
     3) Magnolia Peters SO              4) Julia Eckrich SR               
  7 Fort Wayne Bishop Luers                           2:13.83    2:13.69   24  
     1) Megan Prendergast SO            2) Jo Prendergast SR              
     3) Eve Henry                       4) Sarah Busch JR                 
  8 Fort Wayne Northrop                               2:14.75    2:14.07   22  
     1) Priscilla Stone SR              2) Morgan McEachern FR            
     3) Mayleigh Richey FR              4) Autumn Brubaker SR             
B - Final
  9 Fort Wayne Canterbury                             2:15.23    2:14.59   18  
     1) Alexus Bohnke FR                2) Saranya Suntornpithug SO       
     3) Emma Najdeski JR                4) Katian Hornbostel SO           
 10 Fort Wayne South Side                             2:20.75    2:21.23   14  
     1) Madeline Hensler SO             2) Elizabeth Aylward FR           
     3) Jaclyn Embry FR                 4) Grace Gillie FR                
 11 Fort Wayne North Side                             2:36.80    2:33.87   12  
     1) Abby Scherrer SR                2) Taylor Fritz JR                
     3) Sage Miller SO                  4) Jordan Fritz FR                
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Audrey Crowel             JR HMST                 1:58.90    1:50.42   20  
  2 Mya VanderHagen           SR CAFW                 1:57.19    1:55.04   17  
  3 Halle Weaver              SO HMST                 2:02.09    1:57.24   16  
  4 Veronica Lantz            SR CAFW                 2:03.94    1:59.25   15  
  5 Madeline Ritzert          JR CAFW                 2:01.23    1:59.84   14  
  6 Ella Sackett              JR HMST                 2:02.56    2:02.17   13  
  7 Hannah Biedess            SR FWCL                 2:12.36    2:12.17   12  
  8 Zoe McGee                 JR FWWA                 2:14.10    2:12.31   11  
B - Final
  9 Emma Fiess                SO FWSN                 2:16.83    2:11.96    9  
 10 Alexandra Galassini       JR FWSN                 2:17.80    2:14.16    7  
 11 Hayley Dubay              SR FWCL                 2:14.24    2:14.86    6  
 12 Mayleigh Richey           FR FWNO                 2:19.45    2:18.11    5  
 13 Katelynn Pranger          SR FWBD                 2:24.31    2:22.39    4  
 14 Caroline Burnham          SR FWBD                 2:23.96    2:23.05    3  
 15 Peyton Swinford           SO FWWA                 2:28.02    2:23.46    2  
 16 Madelyn Niemeyer          SO FWSN                 2:26.32    2:25.97    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mallory Jackson           SR CAFW                 2:09.10    2:03.04   20  
  2 Lily Kaiser               JR HMST                 2:09.01    2:05.30   17  
  3 Maggie Stock              JR HMST                 2:11.94    2:05.74   16  
  4 Lauren Crews              SO CAFW                 2:17.15    2:09.17   15  
  5 Morgan Brown              SO HMST                 2:15.28    2:09.48   14  
  6 Samantha Horton           JR CAFW                 2:22.92    2:16.64   13  
  7 Lauren Doerffler          SR FWCL                 2:23.35    2:26.70   12  
  8 Savannah Swaidner         JR FWCL                 2:34.22    2:35.59   11  
B - Final
  9 Alexus Bohnke             FR FWCA                 2:34.87    2:33.41    9  
 10 Meghan Walden             SR FWBD                 2:38.67    2:36.54    7  
 11 Mackenzie Sipe            FR FWSN                 2:41.36    2:36.84    6  
 12 Morgan McEachern          FR FWNO                 2:41.62    2:41.43    5  
 13 Aubree Armsttrong         FR FWWA                 2:42.85    2:42.62    4  
 14 Emma Najdeski             JR FWCA                 2:44.15    2:45.26    3  
 15 Nicole Robinson           FR FWBD                 2:56.32    2:54.98    2  
 16 Jessica Schiel            SO FWNO                 2:57.72    2:56.37    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kyra Tonsil               SO HMST                   24.41      23.49   20  
  2 Alexis Jankowski          FR CAFW                   24.56      23.73   17  
  3 Natalie Marshall          FR CAFW                   24.72      24.27   16  
  4 Katherine McKay           SO FWCL                   25.44      24.74   15  
  5 Katie Walther             SR HMST                   25.39      24.94   14  
  6 Kylynn Lynam              SR HMST                   25.85      25.15   13  
  7 Shelby Douglas            SR CAFW                   25.72      25.22   12  
  8 Sophia Huff               SO FWWA                   27.02      26.71   11  
B - Final
  9 Sarah Busch               JR FWBL                   28.14      28.05    9  
 10 Sage Miller               SO FWNS                   28.28      28.15    7  
 11 Julia Eckrich             SR FWBD                   27.96      28.26    6  
 12 Ottavia Martinz           SR FWCL                   29.38      28.96    5  
 13 Peyton Swinford           SO FWWA                   29.52      29.09    4  
 14 Autumn Brubaker           SR FWNO                   30.80      29.75    3  
 15 Avery Jackson             JR FWBD                   29.95      30.13    2  
 16 Madelyn Niemeyer          SO FWSN                   30.51      30.27    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Anna Yaggy                JR FWBD                  345.95     480.35   20  
  2 Madison Gleave            SR FWCL                  329.80     459.20   17  
  3 Kathryn Palmer            FR FWBD                  233.55     327.85   16  
  4 Alli Sullivan             FR HMST                  231.30     309.55   15  
  5 Shannon Kessler           FR HMST                  216.40     276.90   14  
  6 Emmalie Sipe              JR HMST                  207.60     276.55   13  
  7 Emily Linder              JR CAFW                  185.40     255.65   12  
  8 Sarah Rodenbeck           SO FWSN                  176.05     245.55   11  
  9 Grace Gillie              FR FWSO                  162.10     237.55    9  
 10 Aubrey Getts              FR CAFW                  164.65     235.40    7  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Teagen Moon               JR CAFW                   58.01      55.01   20  
  2 Audrey Crowel             JR HMST                   57.96      55.73   17  
  3 Mya VanderHagen           SR CAFW                   59.09      57.16   16  
  4 Veronica Lantz            SR CAFW                 1:00.19      57.77   15  
  5 Katie Walther             SR HMST                 1:01.04    1:00.59   14  
  6 Maggie Steward            FR HMST                 1:03.62    1:01.31   13  
  7 Cali Prochaska            JR FWSN                 1:08.06    1:07.09   12  
  8 Magnolia Peters           SO FWBD                 1:07.09    1:07.74   11  
B - Final
  9 Alexus Bohnke             FR FWCA                 1:12.01    1:07.68    9  
 10 Kiara Arthur              SR FWCL                 1:08.79    1:08.02    7  
 11 Mayleigh Richey           FR FWNO                 1:16.92    1:15.66    6  
 12 Mackenzie Sipe            FR FWSN                 1:18.79    1:16.27    5  
 13 Salma Vergara             FR FWWA                 1:14.66    1:16.64    4  
 14 Jaclyn Embry              FR FWSO                 1:19.29    1:19.91    3  
 15 Leah Leffers              JR FWBD                 1:25.07    1:25.06    2  
 16 Nicole Robinson           FR FWBD                 1:25.81    1:25.72    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Maggie Stock              JR HMST                   53.63      51.96   20  
  2 Kyra Tonsil               SO HMST                   54.07      52.45   17  
  3 Alexis Jankowski          FR CAFW                   54.76      53.21   16  
  4 Halle Weaver              SO HMST                   55.41      53.42   15  
  5 Natalie Marshall          FR CAFW                   55.14      53.60   14  
  6 Katherine McKay           SO FWCL                   55.45      54.17   13  
  7 Madeline Ritzert          JR CAFW                   55.73      55.48   12  
  8 Sage Miller               SO FWNS                 1:02.03    1:02.71   11  
B - Final
  9 Devyn Wenger              SR FWWA                 1:03.11    1:03.07    9  
 10 Madison Cocks             SO FWSN                 1:05.06    1:03.42    7  
 11 Jordyn Nygaard            FR FWCL                 1:05.97    1:05.93    6  
 12 Maureen Burnham           SO FWBD                 1:06.63    1:06.43    5  
 13 Raegan Current            SR FWBD                 1:09.22    1:07.08    4  
 14 Priscilla Stone           SR FWNO                 1:08.76    1:07.57    3  
 15 Caroline Close            FR FWBD                 1:10.29    1:10.52    2  
 16 Olivia Cozzi              SR FWCA                 1:11.00    1:15.87    1  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lily Kaiser               JR HMST                 5:24.01    5:06.14   20  
  2 Lauren Crews              SO CAFW                 5:25.48    5:09.73   17  
  3 Mallory Lindsay           SO HMST                 5:33.21    5:22.84   16  
  4 Hailey Todd               SO HMST                 5:30.28    5:24.05   15  
  5 Kathryn Fortney           SR CAFW                 5:44.55    5:31.31   14  
  6 Allison Williams          FR CAFW                 5:41.42    5:31.66   13  
  7 Emma Fiess                SO FWSN                 5:57.89    5:57.18   12  
  8 Hannah Biedess            SR FWCL                 5:57.48    6:01.04   11  
B - Final
  9 Cali Prochaska            JR FWSN                 5:58.48    5:51.74    9  
 10 Hayley Dubay              SR FWCL                 6:07.97    6:12.24    7  
 11 Sarah Busch               JR FWBL                 6:20.35    6:18.30    6  
 12 Caroline Burnham          SR FWBD                 6:44.85    6:30.56    5  
 13 Elizabeth Aylward         FR FWSO                 6:38.45    6:31.12    4  
 14 Katelynn Pranger          SR FWBD                 6:39.90    6:38.14    3  
 15 Meridith Colbert          SR FWNO                 6:45.40    6:47.71    2  
 16 Grace Gillie              FR FWSO                 6:56.45    7:02.04    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carroll (Fort Wayne)                              1:38.31    1:34.20   40  
     1) Mya DeWitt SO                   2) Mya VanderHagen SR             
     3) Alexis Jankowski FR             4) Teagen Moon JR                 
  2 Homestead                                         1:41.69    1:35.95   34  
     1) Kyra Tonsil SO                  2) Maggie Stock JR                
     3) Halle Weaver SO                 4) Katie Walther SR               
  3 Fort Wayne Concordia Lutheran                     1:50.16    1:48.78   32  
     1) Hannah Biedess SR               2) Kiara Arthur SR                
     3) Hayley Dubay SR                 4) Katherine McKay SO             
  4 Fort Wayne Wayne                                  1:52.20    1:48.93   30  
     1) Devyn Wenger SR                 2) Aubree Armsttrong FR           
     3) Zoe McGee JR                    4) Sophia Huff SO                 
  5 Fort Wayne Snider                                 2:01.78    1:55.99   28  
     1) Mackenzie Sipe FR               2) Baylee Myers SR                
     3) Madison Cocks SO                4) Alexandra Galassini JR         
  6 Fort Wayne Canterbury                             2:00.00    1:57.03   26  
     1) Alexus Bohnke FR                2) Saranya Suntornpithug SO       
     3) Katian Hornbostel SO            4) Emma Najdeski JR               
  7 Fort Wayne Bishop Dwenger                         1:57.41    1:57.05   24  
     1) Meghan Walden SR                2) Raegan Current SR              
     3) Magnolia Peters SO              4) Julia Eckrich SR               
  8 Fort Wayne Bishop Luers                           2:00.35    2:01.57   22  
     1) Jo Prendergast SR               2) Lindsay Godfroy                
     3) Abigail Hall FR                 4) Sarah Busch JR                 
B - Final
  9 Fort Wayne Northrop                               2:04.72    1:59.49   18  
     1) Autumn Brubaker SR              2) Jessica Schiel SO              
     3) Lauren Welds JR                 4) Mayleigh Richey FR             
 10 Fort Wayne South Side                             2:04.46    1:59.84   14  
     1) Madeline Hensler SO             2) Elizabeth Aylward FR           
     3) Grace Gillie FR                 4) Jaclyn Embry FR                
 11 Fort Wayne North Side                             2:24.49    2:21.59   12  
     1) Hannah Matson SR                2) Abby Scherrer SR               
     3) Dominique Wells-White SR        4) Sage Miller SO                 
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mya DeWitt                SO CAFW                   56.05      54.34   20  
  2 Morgan Brown              SO HMST                 1:00.23      57.43   17  
  3 Mallory Jackson           SR CAFW                 1:00.37      58.82   16  
  4 Ella Sackett              JR HMST                 1:02.63      59.84   15  
  5 Kylynn Lynam              SR HMST                 1:02.54      59.92   14  
  6 Alaina Brooks             FR CAFW                 1:03.41    1:01.77   13  
  7 Sophia Huff               SO FWWA                 1:09.07    1:09.16   12  
  8 Kiara Arthur              SR FWCL                 1:09.94    1:10.58   11  
B - Final
  9 Aubree Armsttrong         FR FWWA                 1:11.80    1:10.39    9  
 10 Savannah Swaidner         JR FWCL                 1:11.79    1:11.45    7  
 11 Jordyn Nygaard            FR FWCL                 1:12.27    1:14.20    6  
 12 Priscilla Stone           SR FWNO                 1:17.44    1:15.42    5  
 13 Kennedy Court             SO FWBD                 1:14.97    1:15.61    4  
 14 Jessica Schiel            SO FWNO                 1:16.78    1:17.16    3  
 15 Madeline Hensler          SO FWSO                 1:18.70    1:19.94    2  
 16 Sarah Walden              JR FWBD                 1:19.27    1:20.99    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Doerffler          SR FWCL                 1:06.59    1:04.88   20  
  2 Cora Walrond              JR HMST                 1:07.76    1:06.19   17  
  3 Samantha Horton           JR CAFW                 1:10.15    1:06.90   16  
  4 Hayden Shurtz             FR HMST                 1:08.78    1:07.10   15  
  5 Autumn Bruns              FR CAFW                 1:11.90    1:08.30   14  
  6 Mallory Lindsay           SO HMST                 1:09.67    1:08.33   13  
  7 Emily McIntosh            SO CAFW                 1:12.46    1:09.74   12  
  8 Jo Prendergast            SR FWBL                 1:14.91    1:17.14   11  
B - Final
  9 Zoe McGee                 JR FWWA                 1:15.42    1:12.88    9  
 10 Alexandra Galassini       JR FWSN                 1:18.55    1:18.29    7  
 11 Madison Cocks             SO FWSN                 1:22.80    1:20.56    6  
 12 Morgan McEachern          FR FWNO                 1:22.20    1:21.21    5  
 13 Saranya Suntornpithug     SO FWCA                 1:21.41    1:21.42    4  
 14 Autumn Brubaker           SR FWNO                 1:24.74    1:29.05    3  
 15 Taylor Fritz              JR FWNS                 1:28.61    1:29.83    2  
 16 Leah Leffers              JR FWBD                 1:29.06    1:29.92    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carroll (Fort Wayne)                              3:39.97    3:26.34   40  
     1) Mya DeWitt SO                   2) Mya VanderHagen SR             
     3) Mallory Jackson SR              4) Teagen Moon JR                 
  2 Homestead                                         4:02.46    3:28.20   34  
     1) Lily Kaiser JR                  2) Audrey Crowel JR               
     3) Halle Weaver SO                 4) Maggie Stock JR                
  3 Fort Wayne Concordia Lutheran                     4:14.21    4:11.00   32  
     1) Hannah Biedess SR               2) Savannah Swaidner JR           
     3) Hayley Dubay SR                 4) Lauren Doerffler SR            
  4 Fort Wayne Snider                                 4:19.03    4:17.75   30  
     1) Cali Prochaska JR               2) Madelyn Niemeyer SO            
     3) Mackenzie Sipe FR               4) Emma Fiess SO                  
  5 Fort Wayne Bishop Dwenger                         4:25.20    4:26.17   28  
     1) Caroline Burnham SR             2) Meghan Walden SR               
     3) Magnolia Peters SO              4) Julia Eckrich SR               
  6 Fort Wayne Canterbury                             4:40.06    4:35.35   26  
     1) Emma Najdeski JR                2) Kristina Urberg JR             
     3) Olivia Cozzi SR                 4) Saranya Suntornpithug SO       
  7 Fort Wayne Wayne                                  4:46.66    4:42.80   24  
     1) Alyssa Leaming SO               2) Salma Vergara FR               
     3) Peyton Swinford SO              4) Devyn Wenger SR                
  8 Fort Wayne Northrop                               4:55.31    4:46.63   22  
     1) Emma Gernhardt FR               2) Priscilla Stone SR             
     3) Morgan McEachern FR             4) Meridith Colbert SR            
B - Final
  9 Fort Wayne North Side                             5:36.34    5:20.68   18  
     1) Jordan Fritz FR                 2) Taylor Fritz JR                
     3) Dominique Wells-White SR        4) Hannah Matson SR               
 10 Fort Wayne South Side                             5:30.05    5:21.82   14  
     1) Keyajsha Coleman SR             2) April Damian SO                
     3) Breajsha Coleman SR             4) Mariana Rodriguez SR           
 11 Fort Wayne Bishop Luers                           5:36.50    5:31.06   12  
     1) Beatrice Burton                 2) Ariana Barzola Delgado FR      
     3) Lilly Lehner FR                 4) Emma Lehner JR