Licensed to IHSAA Championship Meet HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/8/2020 06:20 PM
               Castle High School - Girls - 2/6/2020 to 2/8/2020               
                              Castle High School                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evansville Reitz Memorial                         1:52.75    1:47.07   40  
     1) Lilia Newkirk JR                2) Abigail Lowery JR              
     3) Elizabeth Broshears SR          4) Isabelle Haseman SR            
  2 Mt. Vernon                                        1:55.95    1:51.01   34  
     1) Taylor Dawn Collins SR          2) Drew Scates SR                 
     3) Kaleigh Kelley FR               4) Sophie Kloppenburg FR          
  3 Castle                                            1:57.74    1:57.23   32  
     1) Maya Yamaguchi FR               2) Elle Dewees FR                 
     3) Abbey Daniel JR                 4) Zoe Minto SR                   
  4 Evansville F.J. Reitz                             2:04.28    2:00.59   30  
     1) Kennedy Brantley JR             2) Elise Umbach JR                
     3) Hannah Bryan SR                 4) Jordan Ambrose SR              
  5 Evansville Central                                2:05.61    2:00.73   28  
     1) Jada Banks SO                   2) Addison Emig SR                
     3) Payton Kinsler SR               4) Madeline Lemon JR              
  6 Evansville Mater Dei                              2:03.56    2:02.81   26  
     1) Devon Folz SO                   2) Madeline Swallows SR           
     3) Sophia Fehrenbacher FR          4) Emily Daza SO                  
  7 Evansville North                                  2:06.26    2:03.05   24  
     1) Isabelle Hamilton FR            2) Isabelle Edwards SO            
     3) Lydia Baumberger SO             4) Grace Talley JR                
  8 Gibson Southern                                   2:16.82    2:16.38   22  
     1) Ellen Schneider JR              2) Lilly Parmer SO                
     3) Stephanie Cullom JR             4) Allison Adler FR               
B - Final
  9 Boonville                                         2:18.73    2:18.69   18  
     1) Lydia Pryor SO                  2) Hazel Heerdt FR                
     3) Molly Fortune JR                4) Kendal Rankins SO              
 10 Evansville Harrison                               2:36.38    2:33.54   14  
     1) Jazlyn Allen JR                 2) Carly Guth JR                  
     3) Nora Patton SR                  4) Kirsten Shofstall FR           
 -- Evansville Bosse                                  2:31.07         DQ  
     1) Sophie Perry FR                 2) Erika Roth FR                  
     3) Carly Gist FR                   4) Livia Schum JR                 
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelyn Porter            FR CAST                 2:00.26    1:53.29   20  
  2 Jamie Glover              JR  MTV                 1:58.62    1:56.43   17  
  3 Jamie Zimmerman           SR CAST                 2:00.46    1:56.54   16  
  4 Abbey Daniel              JR CAST                 1:58.44    2:00.04   15  
  5 Madeline Lemon            JR EVCE                 2:04.46    2:03.18   14  
  6 Christina Stagg           SO EMEM                 2:03.77    2:06.20   13  
  7 Aubrey Ellis              FR ENOR                 2:12.27    2:13.98   12  
  8 Madison Moore             JR ERTZ                 2:12.00    2:15.07   11  
B - Final
  9 Ruth Mercer               FR GIBS                 2:17.80    2:10.98    9  
 10 Katherine Coe             SO ENOR                 2:13.70    2:14.01    7  
 11 Caroline Cox              SO EMEM                 2:15.54    2:14.26    6  
 12 Allison Morphew           SR EMEM                 2:15.74    2:15.39    5  
 13 Anna Phillips             JR ENOR                 2:19.44    2:20.93    4  
 14 Elise Schultheis          SR  EMD                 2:23.22    2:23.20    3  
 15 Allison Deeg              SR  EMD                 2:24.39    2:24.58    2  
 16 Hailey Richter            FR GIBS                 2:22.21    2:24.99    1  
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kaitlyn Porter            SR CAST                 2:09.34    2:03.78   20  
  2 Elise Umbach              JR ERTZ                 2:15.55    2:08.74   17  
  3 Kaleigh Kelley            FR  MTV                 2:13.88    2:12.65   16  
  4 Elle Dewees               FR CAST                 2:22.64    2:22.56   15  
  5 Madeline Swallows         SR  EMD                 2:24.85    2:24.08   14  
  6 Madelyn Ivie              SO EMEM                 2:23.06    2:26.13   13  
  7 Isabelle Edwards          SO ENOR                 2:27.00    2:26.80   12  
  8 Devon Folz                SO  EMD                 2:25.19    2:26.81   11  
B - Final
  9 Caroline Jones            FR EMEM                 2:28.00    2:24.04    9  
 10 Maya Yamaguchi            FR CAST                 2:29.72    2:31.72    7  
 11 Abigail Lowery            JR EMEM                 2:36.33    2:32.47    6  
 12 Isabelle Hamilton         FR ENOR                 2:32.16    2:32.61    5  
 13 Emily Hueftle             JR  MTV                 2:33.48    2:34.12    4  
 14 Sophia Fehrenbacher       FR  EMD                 2:39.06    2:36.10    3  
 15 Addison Emig              SR EVCE                 2:40.01    2:42.08    2  
 16 Carly Gist                FR EBOS                 2:44.76    2:43.87    1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elizabeth Broshears       SR EMEM                   23.83      23.27   20  
  2 Chloe Plank               FR CAST                   24.30      24.24   17  
  3 Sophie Kloppenburg        FR  MTV                   24.34      24.57   16  
  4 Anna McCoy                SR EMEM                   24.68      24.81   15  
  5 Jada Banks                SO EVCE                   25.31      24.82   14  
  6 Isabelle Haseman          SR EMEM                   24.99      25.35   13  
  7 Zoe Minto                 SR CAST                   25.96      26.32   12  
  8 Lydia Baumberger          SO ENOR                   25.88      26.50   11  
B - Final
  9 Kathryn Bellew            SR  MTV                   26.00      26.43    9  
 10 Tierney Maurer            JR GIBS                   26.01      26.52    7  
 11 Kendal Rankins            SO BOON                   27.61      26.66    6  
 12 Lauren Matuscak           SO CAST                   26.40      26.77    5  
 13 Jordan Ambrose            SR ERTZ                   27.56      26.87    4  
 14 Nicole Richter            JR GIBS                   27.53      27.91    3  
 15 Grace Talley              JR ENOR                   27.65      28.40    2  
 16 Stephanie Cullom          JR GIBS                   27.92      28.71    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Ellie Kemper              JR ERTZ                  308.35     426.50   20  
  2 Valorie Marx              JR ERTZ                  292.80     398.45   17  
  3 Madison Rollett           SR ERTZ                  283.80     396.05   16  
  4 Kaylee Ivy                JR EVCE                  252.65     350.50   15  
  5 Meghan Sanders            SR EMEM                  237.70     331.60   14  
  6 Payton Folz               FR CAST                  246.20     327.50   13  
  7 Emma Lewis                SR ENOR                  195.40     282.65   12  
  8 Audrey Weyer              SO EMEM                  188.00     266.50   11  
  9 Rylie Williams            FR EMEM                  196.45     263.60    9  
 10 Avery Matthews            SO CAST                  194.70     251.35    7  
 11 Olivia Williams           SO ENOR                  181.95     242.05    6  
 12 Madison Jaques            JR EVCE                  192.05     242.00    5  
 13 Harley Welte              SR BOON                  178.00     238.15    4  
 14 Gracin George             SO EVCE                  162.55     228.65    3  
 -- Alexandria Zimmer         FR ENOR                  163.70         DQ  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elizabeth Broshears       SR EMEM                   55.75      53.55   20  
  2 Kaitlyn Porter            SR CAST                   56.54      55.09   17  
  3 Lilia Newkirk             JR EMEM                   58.84      57.32   16  
  4 Kaleigh Kelley            FR  MTV                 1:00.19    1:00.03   15  
  5 Taylor Dawn Collins       SR  MTV                 1:02.33    1:00.57   14  
  6 Abbey Daniel              JR CAST                 1:01.41    1:01.91   13  
  7 Madeline Swallows         SR  EMD                 1:02.73    1:03.79   12  
  8 Lydia Baumberger          SO ENOR                 1:03.48    1:05.45   11  
B - Final
  9 Payton Kinsler            SR EVCE                 1:06.75    1:05.90    9  
 10 Caitleen Reyes            SO CAST                 1:05.60    1:07.35    7  
 11 Sophia Fehrenbacher       FR  EMD                 1:09.61    1:08.82    6  
 12 Madison Moore             JR ERTZ                 1:10.69    1:09.23    5  
 13 Hannah Bryan              SR ERTZ                 1:11.67    1:10.57    4  
 14 Caroline Brackett         JR EMEM                 1:14.03    1:11.22    3  
 15 Addy Waller               SO  EMD                 1:15.53    1:15.66    2  
 16 Emma Vieira               JR ENOR                 1:16.77    1:17.20    1  
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sophie Kloppenburg        FR  MTV                   52.83      52.60   20  
  2 Chloe Plank               FR CAST                   53.48      53.02   17  
  3 Anna McCoy                SR EMEM                   54.37      53.93   16  
  4 Jada Banks                SO EVCE                   56.33      54.73   15  
  5 Isabelle Haseman          SR EMEM                   55.16      55.31   14  
  6 Christina Stagg           SO EMEM                   56.67      57.25   12.5
  6 Hannah Durham             JR  MTV                   56.67      57.25   12.5
  8 Kathryn Bellew            SR  MTV                   57.83      58.83   11  
B - Final
  9 Lauren Matuscak           SO CAST                   59.20      58.31    9  
 10 Kendal Rankins            SO BOON                 1:03.07    1:00.74    7  
 11 Payton Kinsler            SR EVCE                 1:00.87    1:00.78    6  
 12 Nicole Richter            JR GIBS                 1:01.88    1:02.18    5  
 13 Emily Daza                SO  EMD                 1:01.95    1:02.25    4  
 14 Skyla Helm                SO ERTZ                 1:02.06    1:02.29    3  
 15 Grace Talley              JR ENOR                 1:01.87    1:03.14    2  
 -- Piper Angel               FR CAST                 1:00.31         DQ  
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Madelyn Porter            FR CAST                 5:22.71    5:04.64   20  
  2 Jamie Glover              JR  MTV                 5:19.87    5:06.89   17  
  3 Jamie Zimmerman           SR CAST                 5:29.43    5:15.67   16  
  4 Madelyn Ivie              SO EMEM                 5:40.83    5:37.24   15  
  5 Drew Scates               SR  MTV                 5:48.74    5:40.94   14  
  6 Madeline Lemon            JR EVCE                 5:47.35    5:43.60   13  
  7 Taylor Willett            FR ERTZ                 5:54.20    5:55.07   12  
  8 Katherine Coe             SO ENOR                 5:49.57    5:55.62   11  
B - Final
  9 Ruth Mercer               FR GIBS                 6:07.20    5:53.71    9  
 10 Aubrey Ellis              FR ENOR                 6:02.15    5:56.82    7  
 11 Molly Swallows            FR  EMD                 6:04.69    6:02.71    6  
 12 Allison Morphew           SR EMEM                 6:09.29    6:10.31    5  
 13 Hannah Garwood            SO CAST                 6:16.62    6:13.05    4  
 14 Jennifer Ross             SR  EMD                 6:24.21    6:19.94    3  
 15 Haley Rutledge            FR  MTV                 6:27.12    6:20.95    2  
 16 Anna Phillips             JR ENOR                 6:22.84    6:25.01    1  
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evansville Reitz Memorial                         1:39.28    1:36.48   40  
     1) Isabelle Haseman SR             2) Lilia Newkirk JR               
     3) Anna McCoy SR                   4) Elizabeth Broshears SR         
  2 Castle                                            1:40.29    1:37.60   34  
     1) Chloe Plank FR                  2) Kaitlyn Porter SR              
     3) Jamie Zimmerman SR              4) Madelyn Porter FR              
  3 Mt. Vernon                                        1:47.27    1:44.36   32  
     1) Kathryn Bellew SR               2) Taylor Dawn Collins SR         
     3) Hannah Durham JR                4) Jamie Glover JR                
  4 Evansville North                                  1:53.84    1:50.78   30  
     1) Isabelle Hamilton FR            2) Grace Talley JR                
     3) Katherine Coe SO                4) Aubrey Ellis FR                
  5 Gibson Southern                                   1:51.24    1:51.03   28  
     1) Nicole Richter JR               2) Stephanie Cullom JR            
     3) Allison Adler FR                4) Tierney Maurer JR              
  6 Evansville F.J. Reitz                             1:54.14    1:51.49   26  
     1) Madison Moore JR                2) Hannah Bryan SR                
     3) Eva Kremer FR                   4) Jordan Ambrose SR              
  7 Boonville                                         2:00.98    1:55.92   24  
     1) Kendal Rankins SO               2) Lydia Pryor SO                 
     3) Kyra Derr SR                    4) Elisabeth Duncan JR            
  8 Evansville Mater Dei                              2:00.98    1:56.33   22  
     1) Addy Waller SO                  2) Abby Hoefling SO               
     3) Elise Schultheis SR             4) Sophia Fehrenbacher FR         
B - Final
  9 Evansville Bosse                                  2:06.23    2:03.34   18  
     1) Carly Gist FR                   2) Kyleigh Mayer JR               
     3) Livia Schum JR                  4) Sophie Perry FR                
 10 Evansville Central                                2:10.66    2:09.47   14  
     1) Sierra Thomas FR                2) Abigail Weyer FR               
     3) Amelia Lankford JR              4) Mackenzie Kemper SR            
 11 Evansville Harrison                               2:51.43    2:47.21   12  
     1) Jazlyn Allen JR                 2) Reina Torres JR                
     3) Kirsten Shofstall FR            4) Haley Worland SR               
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lilia Newkirk             JR EMEM                   58.19      55.85   20  
  2 Taylor Dawn Collins       SR  MTV                 1:03.27    1:01.15   17  
  3 Caroline Jones            FR EMEM                 1:04.00    1:03.59   16  
  4 Devon Folz                SO  EMD                 1:03.25    1:04.24   15  
  5 Hannah Durham             JR  MTV                 1:05.27    1:04.57   14  
  6 Maya Yamaguchi            FR CAST                 1:07.70    1:07.37   13  
  7 Zoe Minto                 SR CAST                 1:07.01    1:07.46   12  
  8 Isabelle Hamilton         FR ENOR                 1:09.60    1:08.33   11  
B - Final
  9 Kennedy Brantley          JR ERTZ                 1:12.99    1:08.90    9  
 10 Kate McAtee               FR CAST                 1:10.24    1:09.49    7  
 11 Jennifer Ross             SR  EMD                 1:09.90    1:10.20    6  
 12 Carly Gist                FR EBOS                 1:12.37    1:11.23    5  
 13 Leighton Beasley          FR ENOR                 1:12.00    1:11.38    4  
 14 Meredith Perkins          FR EMEM                 1:12.06    1:12.08    3  
 15 Mackenzie Kemper          SR EVCE                 1:14.40    1:13.01    2  
 16 Addy Waller               SO  EMD                 1:14.62    1:16.83    1  
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Elise Umbach              JR ERTZ                 1:08.94    1:07.15   20  
  2 Drew Scates               SR  MTV                 1:12.65    1:11.15   17  
  3 Elle Dewees               FR CAST                 1:11.02    1:11.21   16  
  4 Abigail Lowery            JR EMEM                 1:13.14    1:11.32   15  
  5 Tierney Maurer            JR GIBS                 1:14.76    1:14.81   14  
  6 Caroline Brackett         JR EMEM                 1:16.59    1:15.00   13  
  7 Taylor Willett            FR ERTZ                 1:16.34    1:16.85   12  
  8 Isabelle Edwards          SO ENOR                 1:16.39    1:17.56   11  
B - Final
  9 Emily Hueftle             JR  MTV                 1:17.71    1:16.59    9  
 10 Caroline Cox              SO EMEM                 1:17.30    1:16.67    7  
 11 Caitleen Reyes            SO CAST                 1:18.61    1:18.29    6  
 12 Hannah Garwood            SO CAST                 1:22.19    1:21.91    5  
 13 Molly Swallows            FR  EMD                 1:21.37    1:23.17    4  
 14 Kelly Blair               SO  EMD                 1:24.91    1:23.49    3  
 15 Sophie Perry              FR EBOS                 1:23.20    1:24.34    2  
 16 Lilly Parmer              SO GIBS                 1:25.92    1:26.09    1  
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Castle                                            3:46.53    3:34.96   40  
     1) Kaitlyn Porter SR               2) Jamie Zimmerman SR             
     3) Madelyn Porter FR               4) Chloe Plank FR                 
  2 Mt. Vernon                                        3:50.98    3:41.64   34  
     1) Sophie Kloppenburg FR           2) Hannah Durham JR               
     3) Kaleigh Kelley FR               4) Jamie Glover JR                
  3 Evansville Reitz Memorial                         3:59.32    3:52.12   32  
     1) Christina Stagg SO              2) Madelyn Ivie SO                
     3) Caroline Jones FR               4) Anna McCoy SR                  
  4 Evansville Central                                4:04.53    3:54.88   30  
     1) Addison Emig SR                 2) Payton Kinsler SR              
     3) Madeline Lemon JR               4) Jada Banks SO                  
  5 Evansville North                                  4:07.18    4:01.14   28  
     1) Aubrey Ellis FR                 2) Katherine Coe SO               
     3) Isabelle Edwards SO             4) Lydia Baumberger SO            
  6 Evansville F.J. Reitz                             4:10.64    4:02.50   26  
     1) Madison Moore JR                2) Hannah Bryan SR                
     3) Kennedy Brantley JR             4) Elise Umbach JR                
  7 Gibson Southern                                   4:14.68    4:09.16   24  
     1) Nicole Richter JR               2) Ruth Mercer FR                 
     3) Hailey Richter FR               4) Tierney Maurer JR              
  8 Evansville Mater Dei                              4:15.32    4:14.03   22  
     1) Emily Daza SO                   2) Allison Deeg SR                
     3) Jennifer Ross SR                4) Devon Folz SO                  
B - Final
  9 Boonville                                         4:49.28    4:34.75   18  
     1) Elisabeth Duncan JR             2) Kyra Derr SR                   
     3) Hazel Heerdt FR                 4) Emmi Taylor-Schroeder JR       
 10 Evansville Harrison                               5:55.42    5:43.33   14  
     1) Nora Patton SR                  2) Carly Guth JR                  
     3) Reina Torres JR                 4) Haley Worland SR